Samsung 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz PC4-25600 (PC4-3200AA) CL22 UDIMM 1Rx8 Single Rank 1.2V Non-ECC DIMM 288-Pin Desktop PC RAM Memory
★★★★★ 4.9 48 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by quest-dating.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Brand: SamsungEquivalent in Specifications and Performance to Part Number(s): M378A1K43EB2-CWE Memory Type: DDR4Memory Size: 16 GB Kit, (2 x 8 GB Modules) Form Factor: DIMM ( 288 Pin ) ECC Type: Non-ECC UDIMM ( Unbuffered DIMM ) Speed: 3200 MHz ( PC4-25600 / PC4-3200AA ) Rank: 1Rx8 - Single Rank x8 Voltage: 1.2VCompatible for select DDR4 Desktop PC/Computers (Not compatible with laptop computers)
  • 16GB RAM Kit (2 x 8GB Modules); DDR4 DIMM 288 Pin; Speeds up to 3200MHz PC4-25600 (PC4-3200AA)
  • NON-ECC Unbuffered (UDIMM); 1Rx8 - Single Rank x8; JEDEC DDR4 standard 1.2V
  • Compatible for select select DDR4 Desktop PC/Computers (Not compatible with laptop computers)
Brand Samsung
Voltage 1.2 Volts
RAM Size 16 GB
Form Factor DIMM
Manufacturer Samsung
Memory Speed 3200 MHz
Number of Pins 288
Compatible Devices Desktop
Data Transfer Rate 25600 Megabytes Per Second
Additional Features Non-ECC Unbuffered
Warranty Description Limited Lifetime Warranty covering defects in materials and workmanship
RAM Memory Technology DDR4
Column Address Strobe Latency CL22
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
48 ratings | 20 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (43)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)